(campus europae

Campus Europae

to program mobilności rozwijany pod patronatem Rządu Luksemburskiego promujący ideę zjednoczonej Europy. Idea Programu narodziła się z inicjatywy rządów Niemiec i Luksemburga na konferencji międzynarodowej w 2001 roku.

Głównym celem, jaki postawili przed organizacją jej założyciele było wprowadzenie w życie zasad Deklaracji Bolońskiej oraz utworzenie Europy Europejskiego Obszaru Szkolnictwa Wyższego. Idei tej przyświeca hasło "Unity in diversity", czyli wykorzystanie różnorodności i bogactwa kulturowo - społecznego państw europejskich do stworzenia jednolitego obszaru o porównywalnym poziomie edukacji wyższej.

Tym, co odróżnia nowy projekt od popularnego programu LLP-Erasmus jest możliwość spędzenia dwóch lat w czasie całego toku studiów w dwóch innych kulturowo i językowo państwach europejskich. Pobudzanie mobilności studentów oraz stworzenie im możliwości nauki języków obcych i rzeczywistego poznania kultury państwa poprzez przebywanie w społeczności lokalnej są ogromnymi atutami Campus Europae.

Według założeń Programu studenci powinni odbyć łącznie dwa lata studiów za granicą. Pierwszy rok powinien być zrealizowany podczas trwania pierwszego cyklu kształcenia (licencjat), drugi zaś w czasie drugiego cyklu (studia magisterskie). Podczas pobytów studenci powinni poznać też przynajmniej w stopniu podstawowym języki krajów, do których wyjechali.

Twórcom Programu zależy raczej na językach mniej popularnych - języki angielki, niemiecki czy francuski nie są tu celem. Studenci korzystający z Programu na pierwszy rok wyjazdu mogą otrzymać stypendium w ramach Programu ERASMUS. Kwalifikacja na wyjazd odbywa się według procedury rekrutacyjnej na wyjazdy w ramach Programu Erasmus.

Zainteresowani studenci PŁ powinni zgłaszać się do dra Marcina Janickiego Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Szczegółowe informacje dotyczące programu dostępne są na stronie www.campuseuropae.org

POLITECHNIKA ŁÓDZKA Sekcja Mobilności Studenckiej

tel. (+48 42) 638 38 66 / (+48 42) 638 38 67 - studia